Switch to full style
100% Unofficial
Forum rules
Post a reply

Cup Draws/Result Topic (2019/20 Season)

Mon Jul 08, 2019 5:27 pm

FA Cup
Results Below
---
FA Vase
1st Qualifying Round (Sat 31/8)
1 Whitley Bay 1-2 Barnoldswick Town
2 Birtley Town 2-5 Jarrow FC
3 Harrogate Railway Athletic 0-4 West Allotment Celtic
4 Willington AFC 0-2 Albion Sports
5 Garstang FC 1-2 Sunderland West End
6 Northallerton Town 7-0 Stokesley SC
7 Shildon AFC 3-0 Tow Law Town
8 Chester-Le-Street Town 1-2 Garforth Town
9 Knaresborough Town 2-1 Washington FC
10 Whitehaven AFC 0-9 Billingham Synthonia
11 Billingham Town 2-1 Heaton Stannington
12 Penrith AFC 0-1 Guisborough Town
13 Stockton Town 4-0 Ashington AFC
14 Thackley AFC 3-2 Carlisle City
15 Crook Town 2-1 Brandon United
16 Whickham FC 1-2 Squires Gate [AET] (Sun 1/9)
17 Nelson FC 1-3 Seaham Red Star
18 AFC Blackpool 2-1 Redcar Athletic
19 Padiham FC 5-0 Bedlington Terriers
20 Longridge Town 5-2 Newcastle University
21 Newton Aycliffe 2-1 Silsden FC
22 Easington Colliery 4-0 Holker Old Boys
23 Eccleshill United 0-4 Thornaby FC
25 Esh Winning 3-2 Campion AFC
26 Ryhope CW 2-0 North Shields

2nd Qualifying Round
1 Thornaby FC 2-1 Thackley AFC
2 Steeton FC 2-3 Seaham Red Star
3 Durham City 0-2 Stockton Town
4 Easington Colliery 1-2 Shildon AFC
5 Ryton & Crawcrook Albion 2-4 Yorkshire Amateur
6 Esh Winning 2-3 Billingham Town
7 Jarrow FC 2-1 Newton Aycliffe
8 Sunderland West End 0-1 Padiham FC
9 Albion Sports 1-5 Guisborough Town
10 Northallerton Town 2-3 Barnoldswick Town
11 Squires Gate 1-4 West Allotment Celtic
13 Billingham Synthonia 1-2 Knaresborough Town
14 Garforth Town 0-2 Sunderland Ryhope CW
15 Cleator Moor Celtic 0-2 Crook Town

1st Round Proper(Sat 12/10)
1 Jarrow FC 1-2 Vauxhall Motors (AET)
2 Bottesford Town 4-2 West Allotment Celtic
4 Seaham Red Star 1-3 Yorkshire Amateur
5 Thornaby FC 4-0 Billingham Town
6 Shildon AFC 2-0 West Didsbury & Chorlton
7 Longridge Town 4-2 Crook Town
8 Knaresborough Town 2-3 Stockton Town (AET)
12 Padiham FC 0-1 Bishop Auckland
14 Sunderland Ryhope CW 2-0 Ashton Athletic
15 Chadderton FC 1-3 Guisborough Town
16 Winterton Rangers 2-5 Consett AFC

2nd Round Proper (Sat 2/11)
2 Bishop Auckland 0-1 West Auckland Town (AET)
3 Hebburn Town 3-0 Sunderland RCA
4 Irlam FC 1-5 Consett AFC
6 Stockton Town 2-0 Barnoldswick Town
8 Lower Breck 2-1 Shildon AFC
9 Vauxhall Motors 4-1 Ryhope CW
11 Newcastle Benfield 4-0 Guisborough Town
13 Longridge Town 6-4 Thornaby FC

3rd Round Proper (Sat 30/11)
1 Selby Town or Bridlington Town v Stockton Town
2 Vauxhall Motors v Newcastle Benfield
3 Lower Breck v Hebburn Town
4 Wythenshawe Town v Consett AFC
6 West Auckland Town v Yorkshire Amateur
---
League Cup
Find Here - http://www.nonleaguezone.net/viewtopic. ... 3&t=124268
---
Ernest Armstrong Memorial Cup
1st Round
1 Washington FC 0-2 Crook Town
2 Jarrow FC 2-2 Sunderland West End - Jarrow FC won 5-4 on pens
3 Esh Winning 0-0 Bedlington Terriers - Bedlington won 3-1 on pens
4 Ryton & Crawcrook Albion 1-1 Birtley Town - Ryton won 4-3 on pens

2nd Round (Wed 20/11 unless stated)
5 West Allotment Celtic v Bedlington Terriers
6 Billingham Synthonia v Redcar Athletic
7 Crook Town v Newcastle University
8 Willington AFC v Durham City
9 Heaton Stannington v Ryton & Crawcrook Albion
10 Chester-le-Street Town v Carlisle City (Tue 19/11)
11 Brandon United v Tow Law Town
12 Jarrow FC v Easington Colliery
---
Cumberland Senior Cup
1st Round
4 Penrith AFC 20-0 Eden United (Wed 16/10)
15 Unisun Athletic 1-8 Carlisle City (Tue 15/10 - Tie Reversed @ Carlisle City)

2nd Round
20 Carlisle City 5-1 Whitehaven AFC (Tue 29/10)
22 Gosforth AFC 0-2 Penrith AFC (Sat 9/11)

Quarter Final
Carlisle City
Penrith AFC
---
Durham Challenge Cup
Preliminary Round (Week Preceding Sat 21/9)
1 Jarrow FC 5-0 West Auckland Tunns
2 Boldon CA 2-2 Crook Town - Boldon CA won 4-3 on pens
3 Durham United 0-1 Horden CW
4 Birtley Town 4-1 Farrington Detached
5 Spennymoor Town 4-1 Darlington Town
6 Billingham Synthonia 5-2 Wolviston FC
7 Sunderland West End 2-1 Annfield Plain
8 Seaham Red Star 2-0 Durham City
9 Silksworth CW 0-5 Whickham FC
10 Billingham Town 2-1 Easington Colliery
11 Ryhope CW 0-0 Brandon United - Brandon won 4-3 on pens
12 Tow Law Town 1-0 Gateshead Rutherford
13 Washington FC 1-5 Sunderland AFC

1st Round (Week Preceding Saturday 26th October)
14 Jarrow FC 0-3 West Auckland Town (Wed 6/11 @ West Auckland)
15 Shildon AFC 2-4 Hartlepool United (Wed 23/10)
16 Darlington RA 3-4 Esh Winning (Wed 23/10)
17 Gateshead FC 4-5 Consett AFC (Tue 22/10)
18 Brandon United 0-5 Newton Aycliffe (Wed 23/10)
19 Sunderland AFC 4-0 Boldon CA (Tue 15/10)
20 FC Hartlepool 1-1 Billingham Synthonia - FC Hartlepool won 4-3 on pens (Wed 23/10 - Tie Reversed @ Synners )
21 Birtley Town 1-2 Tow Law Town (Tue 29/10)
22 Sunderland West End 0-3 Billingham Town (Tue 22/10)
23 Spennymoor Town 6-0 Chester Le Street Town (Tue 15/10)
24 Bishop Auckland 0-7 Stockton Town (Wed 23/10)
25 Whickham FC 5-0 Darlington FC (Wed 23/10)
26 Ryton & Crawcrook Albion 0-2 South Shields (Wed 23/10)
27 Seaham Red Star 3-1 Horden CW (Tue 29/10)
28 Sunderland RCA 2-1 Dunston FC (Wed 23/10)
29 Willington AFC 3-2 Hebburn Town (Tue 29/10)

2nd Round (TBP Week Preceding Sat 21/12)
30 Newton Aycliffe v Stockton Town
31 Hartlepool United v Tow Law
32 FC Hartlepool v Jarrow FC/West Auckland
33 Spennymoor Town v Sunderland RCA
34 Consett AFC v Esh Winning
35 Sunderland AFC v Willington AFC (Wed 18/12)
36 South Shields v Billingham Town (Tue 3/12)
37 Whickham FC v Seaham Red Star
---
North Riding Senior Cup
First Round (TBP On/Before 30/11)
3 Redcar Athletic v St Mary's 1947 FC
6 Thornaby FC v Guisborough Town
8 Northallerton Town v Marske United
---
Northumberland Senior Cup
1st Round
1 Heaton Stannington 0-4 Blyth Spartans (Wed 23/10)
2 Bedlington Terriers 3-2 Ashington AFC (Wed 23/10)
3 Whitley Bay 6-0 Newcastle University (Tue 22/10)

Quarter Final (Week Preceding 25/1/2020
4 North Shields v West Allotment Celtic
5 Newcastle Benfield v Newcastle United U21's
6 Bedlington Terriers v Blyth Spartans
7 Morpeth Town v Whitley Bay

Re: Cup Draws/Result Topic (2019/20 Season)

Mon Aug 05, 2019 7:10 pm

Added Durham Challenge Cup Preliminary Round Ties

Re: Cup Draws/Result Topic (2019/20 Season)

Thu Aug 15, 2019 7:16 pm

Updated FA Cup EPR and Preliminary Round Ties

Re: Cup Draws/Result Topic (2019/20 Season)

Tue Aug 20, 2019 10:33 pm

Added Ernest Armstrong Memorial Cup 1st/2nd Round Ties

Re: Cup Draws/Result Topic (2019/20 Season)

Tue Aug 27, 2019 8:22 pm

Added FA Cup 1st Qualifying Round Ties

Re: Cup Draws/Result Topic (2019/20 Season)

Fri Sep 06, 2019 3:14 pm

Updated FA Cup 1st Qualifying Round Ties

Re: Cup Draws/Result Topic (2019/20 Season)

Sun Sep 15, 2019 3:00 pm

Added Northumberland Senior Cup 1st Round/Quarter Final, also Added FA Cup 2nd Qual Round Tie (Guiseley AFC v Stockton Town)

Re: Cup Draws/Result Topic (2019/20 Season)

Thu Sep 19, 2019 12:30 pm

Added DCC 1st Round Ties

Re: Cup Draws/Result Topic (2019/20 Season)

Sun Oct 06, 2019 9:30 pm

FA Cup Results Here -

Extra Preliminary Round (Sat 10/8)
1 Consett AFC 1-1 Dunston FC
2 Newton Aycliffe 0-2 Northallerton Town
4 Shildon AFC 0-0 Garforth Town
5 Whitley Bay 1-7 Hebburn Town
6 Ashington AFC 2-0 Albion Sports
7 Billingham Town 3-0 Yorkshire Amateur
8 West Auckland Town 1-3 Bridlington Town
9 North Shields 2-2 Guisborough Town
10 Bishop Auckland 0-2 Thornaby FC
11 Sunderland RCA 0-0 Ryhope CW
12 Seaham Red Star 4-2 Penrith AFC
13 Harrogate Railway Athletic 1-10 Whickham FC
14 Nostell MW 2-2 Stockton Town
16 Knaresborough Town 0-3 Newcastle Benfield

EPR Replay
Tue 13/8
1R Dunston FC 5-2 Consett AFC
4R Garforth Town 3-2 Shildon AFC
11R Ryhope CW 1-2 Sunderland RCA

Wed 14/8
9R Guisborough Town 1-0 North Shields
14R Stockton Town 5-1 Nostell MW

Preliminary Round (Sat 24/8)
2 Newcastle Benfield 1-0 Workington AFC
3 Seaham Red Star 3-1 Guisborough Town
4 Billingham Town 3-4 Ossett United
5 Whickham FC 1-2 Thornaby FC (Fri 23/8)
7 Ashington AFC 1-3 Marske United
8 Sunderland RCA 1-0 Hemsworth MW
11 Pontefract Collieries 1-1 Hebburn Town
13 Northallerton Town 0-3 Stockton Town

PR Replay (Tue 3/9)
11R Hebburn Town 0-4 Pontefract Collieries

1st Qual Round (Sat 7/9)
1 Thornaby FC 2-2 Ossett United
6 Dunston FC 0-0 Sunderland RCA
7 Liversedge FC 0-2 Stockton Town
8 Newcastle Benfield 2-3 Runcorn Town
19 Seaham Red Star 0-1 Witton Albion

1st Qual Round Replay
1R Ossett United 6-0 Thornaby FC
6R Sunderland RCA 0-5 Dunston FC

2nd Qual Round [Sat 21/9]
13 Guiseley AFC 1-0 Stockton Town

Re: Cup Draws/Result Topic (2019/20 Season)

Sun Oct 06, 2019 9:55 pm

Added DCC 1st Round Ties - still to be arranged - Jarrow FC v West Auckland Town, Sunderland West End v Billingham Town and Bishop Auckland v Stockton Town (can't find the dates for these ties)

Re: Cup Draws/Result Topic (2019/20 Season)

Mon Oct 14, 2019 5:56 pm

Added FA Vase 2nd Round Proper Ties

Re: Cup Draws/Result Topic (2019/20 Season)

Tue Oct 29, 2019 11:25 pm

Added North Riding Senior Cup 1st Round Ties For Redcar Athletic/Thornaby FC/Guisborough Town and Northallerton Town

Re: Cup Draws/Result Topic (2019/20 Season)

Thu Nov 07, 2019 4:40 pm

Added FA Vase 3rd Round Proper and Added Dates to a couple of Durham Challenge Cup 2nd Round Cup Ties
Post a reply